piątek, 13 listopada 2009

Pierwsze spotkanie Pogotowia Filozoficznego

Gościem na pierwszym spotkaniu Pogotowia Filozoficznego była Pani Beata Maćkowiak - Serazetdinow - założycielka prekursorskiego w Polsce Instytutu Terapii Filozoficznej, autorka metody "terapii przez rozmowę filozoficzną", polegającej na pokazywaniu alternatywnych sposobów myślenia o problemie, sprawie do rozstrzygnięcia i rzeczywistości.Materiały:
Karl Jaspers z "Filozofii egzystencji" rozdział: "Człowiek" str. 25-44.
Blaise Pascal "Myśli" fragment "Dysproporcja człowieka"
Roman Ingarden "Książeczka o człowieku" - wybrane fragmenty

3 komentarze:

 1. Szanowni Państwo,
  przyznaję się, że nie znam Pani Maćkowiak - Serazetdinow. Faktem jest, że założyła pierwszy w Polsce Instytut Terapii Filozoficznej. Cenię ją za to. Niestety stwierdzenie, że jest autorką metody "terapii przez rozmowę filozoficzną", mija się z prawdą.

  Na stronie Pani Maćkowiak nie można się niestety dowiedzieć o szczegółach tej metody. Ogólny zarys jest identyczny z tym, co proponują doradcy filozoficzni w Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, Anglii, Austrii, Szwajcarii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Polsce (Pan Tadeusz Bartoś).

  Zatem uprzejmie proszę o przyjęcie do wiadomości tych informacji.
  Z wyrazami szacunku,
  Jacek Wolski
  praktykafilozofa.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie stwierdzenie "terpia przez rozmowę filozoficzną" jest zbyt ogólne, by w kontekście ośrodków istniejących poza Polską oraz osób, które zajmują się tym w Polsce mówić o autorstwie tej metody. Przymujemy do wiadomości i przepraszamy za nieprecyzyjne sformułowanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. uczestniczyłam w spotkaniach z Panią Beatą. Oferta Instytutu Terapii Filozoficznej to indywidualne, dostosowane do potrzeb osoby zainteresowanej, doradztwo filozoficzne, chyba podobne do tego na Zachodzie. Metoda Pani Beaty jest autorska chyba w tym sensie, że w ramach działalności ITF stosuje ona własne, zindywidualizowane podejście do klienta. Bardzo skorzystałam z pomocy! Polecam innym zainteresowanym kontakt z pracownikami ITF, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń