niedziela, 22 listopada 2009

"Z pewnością dzieło filozofa, podobnie jak dzieło poety czy malarza, może uchodzić za część jego biografii (...). W przypadku filozofa badania takie mają jednak nieco inny sens niż w przypadku poety lub malarza, u tych bowiem może się tak zdarzyć, że znajomość biografii nie tylko wzbogaca nasze rozumienie dzieła, ale jest dla tego rozumienia niezbędna. Filozof jednak ma z reguły ambicję, by dawać czytelnikom teksty, które są czytelne i zrozumiałe bez odniesienia do jego kolei życiowych, chorób, a także osobliwości charakteru; jeśli dzieło filozofa nie jest zrozumiałe bez tego odniesienia, to pewno nie warto go studiować. A nie da się tego samego powiedzieć o dziele poety lub malarza."

Leszek Kołakowski

Lego logos w Pogotowiu Filozoficznym



24 listopada gościem Pogotowia Filozoficznego będzie Pan Jarosław Marek Spychała filozof i artysta, autor projektu LEGO-LOGOS oraz twórca Międzynarodowego Festiwalu Kultury Filozoficznej Creatio Ex Legendo.

sobota, 21 listopada 2009

Pogotowie Filozoficzne 2: relacja człowiek - zwierzę

Człowiek od zawsze odczuwał potrzebę dookreślenia swojego miejsca w świecie, relacji z innymi istotami żywymi. To jak wyglądała i wygląda relacja człowieka do zwierząt z perspektywy namysłu filozoficznego było przedmiotem ubiegłego spotkania.


Yang Zhengzhong, z serii "Szczęśliwa rodzina" (1995) wystawa "Zwierzęta i ludzie", Muzeum de la Villette, Paryż.


Witold Gombrowicz “Dzienniki 1958": “Spacerowałem po alei eukaliptusowej, gdy wtem zza drzewa wylazła krowa. Przystanąłem i spojrzeliśmy sobie oko w oko. Jej krowość zaskoczyła do tego stopnia mą ludzkość - ten moment, w którym spojrzenia nasze się spotkały, był tak napięty - że stropiłem się jako człowiek, to jest w moim, ludzkim, gatunku. Uczucie dziwne i bodaj po raz pierwszy przeze mnie doznane - ten wstyd człowieczy wobec zwierzęcia”.

piątek, 13 listopada 2009

Pierwsze spotkanie Pogotowia Filozoficznego

Gościem na pierwszym spotkaniu Pogotowia Filozoficznego była Pani Beata Maćkowiak - Serazetdinow - założycielka prekursorskiego w Polsce Instytutu Terapii Filozoficznej, autorka metody "terapii przez rozmowę filozoficzną", polegającej na pokazywaniu alternatywnych sposobów myślenia o problemie, sprawie do rozstrzygnięcia i rzeczywistości.







Materiały:
Karl Jaspers z "Filozofii egzystencji" rozdział: "Człowiek" str. 25-44.
Blaise Pascal "Myśli" fragment "Dysproporcja człowieka"
Roman Ingarden "Książeczka o człowieku" - wybrane fragmenty

poniedziałek, 9 listopada 2009

Jutro pierwsze spotkanie z cyklu Pogotowia Filozoficznego - zapraszamy !!!

"Filozofowanie ma sens tylko wtedy, gdy dopełnieniem myśli jest rzeczywistość myślącego (…) Samo tylko myślenie pozostałoby pustym rozważaniem możliwości, sama tylko rzeczywistość – głuchą nieświadomością pozbawioną przez brak samorozumienia możliwości rozwoju."

Karl Jaspers Filozofia egzystencji